Svatomartinská tradice

Svatomartinská tradice

sdílet:

Svatomartinské hody = Svatomartinská husa s knedlíkem a se zelím a Svatomartinské víno. 

Proč právě husa?

Na to existuje několik verzí. Těžko říci, které uvěřit, ale traduje se, že se mezi husami Svatý Martin schovával, než ho zvolili biskupem. Nebo se také píše, že husy rušily jeho kázání, tak přikázal, aby skončily na pekáči. Anebo se říká, že pečeně z husy má být jedno z posledních masitých jídel před šestitýdenním vánočním půstem.  Tak si vyberte!

A co je tak zvláštního na víně, které se nazývá Svatomartinské?

Jedinečnost tohoto vína spočívá zejména v tom, že většina produkce je vyprodána právě v týdnu před svátkem Svatého Martina, poté již vlastně nemáte šanci a musíte vyčkat až zase do příštího roku...

...neboť Svatomartinské víno je víno mladé, víno z prvního ročníku, které se sklízelo již v polovině září, a i když zrálo v sudech jen pár týdnů, tak již nyní splňuje ta správá kritéria pro konzumaci, tzn. má výrazné svěží aroma.

Víno, které musí být, jak velí tradice, jen z určitých odrůd vinné révy, a také se smí prodávat jen v lahvích, které mají speciální označení; etiketu s "Martinem na bílém koni".

A víno, které musí být zkonzumováno nejpozději do Velikonoc. I když někteří sommeliéři tvrdí, že chutná i po dvou letech, ale pro vinný archiv se nehodí. 

Tak si opět vyberte, čemu uvěříte.

Ale čemu můžete věřit opravdu, je skutečnost, že leták PENNY nabízí od středy 11.11.2020 jedinečnou nabídku na tato jedinečná vína; Zweigeltrebe rosé, Müller Turgau, Modrý Portugal.

...ať již tradice dodržujete či ne, možná Vás ještě potěší odkazy na naše recepty, které můžete využít na přípravu tradičního menu:

https://www.mujletak.cz/magazin/kachna-na-nedeli/

https://www.mujletak.cz/magazin/domaci-bramborove-knedliky-se-zelim/

...leták PENNY: akce na kachny, husy a husí stehna, kysané zelí a tradiční práškové knedlíky s burizony nebo i bramborové.

sdílet: