SVÁTEČNÍ HODOVÁNÍ

SVÁTEČNÍ HODOVÁNÍ

sdílet:

...zítra je 11.listopadu, tedy den, kdy "přijíždí svatý Martin na svém bílém koni", říká pranostika. A podle dávné tradice patřila pro tento sváteční den na stůl i "svatomartinská husa". Je to prý proto, že husy sehrály v životě sv. Martina dost významnou roli. Legendy jsou ale dvě. Jedna praví, že husy svým kejháním rušily kázání svatého Martina, a za trest skončily na pekáči. Ta druhá říká, že naopak husník se stal pro sv.Martina útočištěm, kde ve skromnosti pobýval, než byl zvolen biskupem, a husí pečínka jen připomíná tento významný den.

Dalším typickým jídlem pro 11.11. jsou rohlíčky z kynutého těsta plněné povidly nebo mákem. Rohlíčky prý mají být zahnuté, aby připomínaly tvar końské podkovy, jako symbol Martinova koně.  I když jiná legenda zase říká, že tím zahnutým tvarem si Martinova macecha označila rohlíček, kterým prý jej chtěla otrávit. Jenže po upečení byly zahnuté všechny rohlíčky!

...tak si vyberte, čemu budete věřit!

Neměli bychom ale zapomenout, že svátek svatého Martina připomíná nejen brzký příchod "paní Zimy", ale i vzpomínku na to, že voják Martin, než byl svatořečen, rozetnul mečem svůj plášť napůl, aby se podělil s chudým žebrákem o svoje teplo. Neboť červený vojenský plášť bylo to jediné co vlastnil... 

...my se dnes s vámi zase chceme podělit o několik našich tipů pro sváteční hodování. Probrali jsme naše již dříve zveřejněné recepty a napadli nás jejich různé kombinace.

Například pečená kachna či kuře s grilovanou zeleninou. Nebo pečeně se špenátovým pudingem a plněnými kurkumovými brambory. A nebo zvěřina se šípkovou omáčkou a bylinkovým knedlíkem. 

plněné brambory (kurkuma) - https://www.mujletak.cz/magazin/fer-potraviny-penny-letak-ctvrtecnik/
grilovaná zelenina s fetou - https://www.mujletak.cz/magazin/lahodna-jidla-z-jednoho-plechu/
špenátový puding s pečeným česnekem - https://www.mujletak.cz/magazin/spenatovy-puding/
pečená kachna se zelím - https://www.mujletak.cz/magazin/kachna-na-nedeli/
https://www.mujletak.cz/magazin/domaci-bramborove-knedliky-se-zelim/

vepřová pečeně se špenátem - https://www.mujletak.cz/magazin/varite-radi-klasicka-
ceska-jidla/

bylinkové knedlíky + waldviertel Knödel - https://www.mujletak.cz/magazin/bylinkove-knedliky-recept/
bramborový knedlík + dušené zelí - https://www.mujletak.cz/magazin/domaci-bramborove-knedliky-se-zelim/
kysané zelí - https://www.mujletak.cz/magazin/zeli-zazrak-kvaseni/
šípková omáčka - https://www.mujletak.cz/magazin/alpska-kuchyne-speciality/ 

...když jsme prolistovali naši letákovou nabídku (mujletak.cz), akční nabídky na husy a ostatní drůbež jsme našli téměř ve všech letácích (leták Globus, leták TERNO, leták TESCO, leták BILLA), bio maso nabízel leták Albert a zvěřinu jsme zahlédli v letáku Kaufland (dančí a jelení maso).

sdílet: