Recept na ořechový dort

Recept na ořechový dort

sdílet:

...množství jednotlivých ingrediencí naleznete zde: https://www.mujletak.cz/magazin/vonave-velikonoce/ 

Postup:

Korpus: Bílky se špetkou soli ušlehejte do tuhého sněhu. Poté zašlehejte cukr a citronovou šťávu. Nakonec do sněhu po částech zlehka vmíchejte mouku a mleté ořechy. Těsto rozprostřete na plech vyložený pečícím papírem a cca 30 minut pečte při 170°C do zrůžovění. Vychladnutý korpus nakrájejte na 8 stejných pruhů.

Krém: žloutky ušlehejte s cukrem a mlékem. Pak přimíchejte škrob a tekutinu povařte do zhoustnutí nad vodní párou. Jakmile "pudink" vychladne, zašlehejte do něj změklé máslo a vanilkovou esenci.

Karamelový posyp na dort vytvoříte jednoduše: ořechy nasucho opražte na pánvi nebo v troubě na plechu. Cukr nasypte do hrnce se silnějším dnem a za mírně vyšší teploty jej rozpusťte (pozor na přepálení cukru, jinak zhořkne). Jakmile začne cukr karamelizovat (hnědnout), hned přisypte opražené ořechy, směs promíchejte a rychle přesypte na studený plech, kde směs nechte vychladit. Poté zkaramelizované ořechy vložte mezi dva větší pečící papíry a směs rozdrťte válečkem, anebo ji nahrubo nasekejte nožem.

...a nyní všechny připravené polotovary seskládáme do dortové formy. Obvod formy zevnitř vyložíme 2 pruhy z korpusu (délku pruhů přizpůsobíme obvodu a zbytek korpusu využijeme v další vrstvě). Piškot potřeme (opět po obvodu) 1cm silnou vrstvou krému. Takto pokračujeme až do středu formy - vždy korpus a vrstva krému (ten můžeme do formy nanášet i pomocí zdobícího sáčku).

Nyní necháme dort přibližně 1 hodinu uležet. Poté jej vyjmeme z formy a zbylým krémem potřeme celý obvod dortu a horní část. Na závěr dort posypeme karamelo-ořechovou drtí. 

Tip na vyjímečný dárek pro vyjímečné okamžiky: leták LIDL nabízí, mimo jiné, dárkově balené Deluxe sušené ovoce s ořechy a Deluxe směs na horkou čokoládu (mléčnou nebo hořkou).

 Inspiraci na ořechový dort jsme čerpali z tohoto odkazu:https://youtu.be/7rBKujMo3E4, ale oproti původnímu návodu jsme zvýšili množství krému, protože nám chyběl na dokončení celého povrchu dortu.

sdílet: