Kapr v makové krustě

Kapr v makové krustě

sdílet:

Veděli jste, že mák obsahuje až dvacetinásobek vápníku než je obsah vápníku třeba v mléce a sýrech!?

A že mák vždy patřil k tradiční české kuchyni. A také, že v současnosti je Česká republika největším světovým vývozcem potravinářského máku. Český mák totiž získal v loňském roce unikátní "českou cechovní normu" a díky ní máte garantován minimální obsah morfinových alkaloidů v makovém semínku. S touto garancí se u jiných máků nesetkáte. Důvod je prostý, ale zásadní. Český modrosemenný celý mák neprochází termostabilizací. Pod tímto pojmem si představte, že u máku není dovolena úprava vysokými teplotami nebo horkou párou. I když česká legislativa povoluje na 1kg máku maximální obsah 25mg alkaloidů, tak logo "česká cechovní norma" najdete jen na etiketách máku, který splňuje pouze 20mg alkaloidů na 1kg máku.

Proto je český mák jedinečný a nesrovnatelný s jinými druhy máku.

Zkuste pro výjimečné okamžiky vsadit na tradici, i když trošku v jiném obalu:

Kapr v makové krustě
Na tomto odkazu najdete přesný postup, jak rybu upravit:

https://www.mujletak.cz/magazin/iceland-omega3/ - pouze vyměníte filet z lososa za kapří filet. Navíc tento recept zafunguje i u lidí, kteří třeba kapra odmítají kvůli "rybí vůni". Mák slouží v této receptuře jako pohlcovač rybí chutě.  

A tady najdete další recept, kde mák hraje hlavní roli:

https://www.mujletak.cz/magazin/slavnostni-kulickova-pyramida/ - raw makové kuličky

Na tomto odkazu na vláčné řezy pouze v receptu použijete místo konopného semínka celý nemletý mák:

https://www.mujletak.cz/magazin/konopne-seminko/ 

Ještě jeden TIP na závěr: namočte večer 100g celého máku do cca 800ml studené vody. Ráno tekutinu promíchejte a umixujte několikrát na co nejvyšší obrátky. Tekutinu přeceďte přes sítko s jemným plátnem a elixír zdraví je na světě. Makové mléko, zásaditý nápoj plný vápníku, zinku, železa a hořčíku. Ideální pro období menopauzy, při potížích se zažíváním nebo i při osteoporóze. 

…možná i proto stojí za to, pravidelně prolistovat leták Albert nebo i leták Kaufland či leták Globus a český mák vyhledávat. Katalog Country Life má český mák ve stálé nabídce a nyní najdete akční nabídku na mák v letáku Tesco.

PS: Na ilustrační fotografii je kapří filet s makovou krustou, na kterou jsme použili modrý a bílý mák modrý i bílý.

 

sdílet: