Jak si ověřit původ potravin?

Jak si ověřit původ potravin?

sdílet:

...označení země původu na potravinách je v současnosti povinným údajem. Mimo jiné to zákazníka nasměruje, jakou kvalitu může od kupovaného produktu očekávat. Je veliký rozdíl, pokud do vašeho obchodu, kde běžně nakupujete, proudí čerstvé potraviny z blízkého okolí či vedlejšího okresu, anebo až odněkud z jihu či rovnou přes oceán. Zejména u ovoce a zeleniny jsou tyto ukazatele klíčové. Jakýkoliv delší transport vyžaduje od výrobce, aby potravinu na místo určení dopravil čerstvou a i dobře vypadající. Mnohé výrobky jsou proto nějakým způsoben "ošetřeny", aby byly poté na pultech prodejen i prodejné.

Jak ale poznat, jestli je vůbec možné kupovat si ještě i na jaře místní čerstvé produkty? Zjistěte si, co je možné skladovat od podzimní sklizně až do jara. A naopak, co je v našich místních podmínkách reálné i brzy z jara vypěstovat (v článku na Aktuálně cz. najdete jednoduchý přehled sezónních potravin, které lze i přes zimu skladovat a zároveň, co lze v našem podnebí zjara vypěsovat a dodat na český trh). Poté snadno v obchodu rozlišíte lokální produkt od dovozového.

Čeští regionální pěstitelé, chovatelé a i výrobci jsou většinou závislí na odběru svých produktů, aby se jim jejich produkce potravin vůbec zaplatila a i vyplatila. To, že nákupem lokálních potravin nepodporujeme jen producenta, ale i samotnou krajinu kolem nás, ví dnes již mnozí. V současné době je i záměrem státní politiky pro zemědělství, znovu obnovit a i podpořit menší pěstitele s různorodým sortimentem rostlinných produktů. Krajině to prospěje a lidem též. Z logiky věci je k zamyšlení, jestli z množství potravin, které si denně nosíme domů, nelze alespoň část z nich vyměnit za produkt, který byl vypěsován či vyroben jen v České republice, anebo základní surovina, která tento produkt tvoří, je ze 100% z Česka.

Podíváme-li se touto optikou do našich akčních letákových nabídek, tak například v novém letáku Globus jsme objevili přes 40 druhů potravin označených českou vlaječkou!

Leták BILLA zase nabízí ředkvičky, mladou cibulku a cherry rajčata přímo z "České farmy".

U více jak 10 produktů naleznete označení "český výrobek" v letáku PENNY, včetně moravského vaječňáku a uzenin "Dobré maso".

Logo české značky "JARMARK" zase vévodí letáku KAUFLAND.

Leták ALBERT nabízí pod značkami Albertova "Tržnice"  a "Česká chuť" mnoho regionálních výrobků.

Produkty od lokálních dodavatelů hledejte v letáku LIDL pod logem "Přímo z pece" nebo "Náš kraj".

sdílet: