Demi Glace

Demi Glace

sdílet:

...někdy stačí chvilka opomenutí a malér je na světě.

Pokud vás zaujalo naše ilustrační foto, tak vězte, že i když by někdo mohl říci, že je to připálené jídlo v hrnci, protože kdosi zapomněl vypnout sporák, tak nakonec je to zcela jinak. Ale k tomu se dostaneme až na konci tohoto čtení.

Chutný vývar můžete vpodstatě vykouzlit z několika ingrediencí, které jen vložíte do většího hrnce, kde na trošce oleje vše dohněda orestujete a poté zalijete studenou vodou. Vývar necháte několik hodin mírně pobublávat nebo-li táhnout. Využijete do něj vše, co se vám již pro běžné vaření nezdá dost vhodné, ale přesto to není zkažené!

Tzn. odřezky masa, které vám zbyly například při odblaňování krůtích prsou, nebo chrupavky a šlachy při porcování hovězího a vepřového, či kuřecí skelet, který zůstane po vykostění celého kuřete. Kořenová zelenina, na kterou jste zapomněli ve spíži a ona již ovadla, i ta se dá krásně do vývaru zužitkovat. Dokonce ji ani nemusíte loupat, stačí jen omýt a vložit celou do hrnce, a to včetně cibule se slupkou, která tekutinu zbarví dohněda. Pokud vám od podzimu zbyly i nějaké sušené bylinky, přidejte je do vývaru také. A klidně i kousek zázvoru, ten dodá trochu asijské chuti. Pár kuliček černého pepře a špetku nového koření a možná i lístek bobkového listu. Ani malá chilli paprička také nebude na škodu, naopak, vývar s ní získá na pikantnosti...

Pokud bude váš vývar obsahovat i dost kostí, dosáhnete po několika hodinách vaření rosolovité konzistence. Ještě horký vývar přeceďte a tekutinu rozdělte do skleniček, které hned zavíčkujte. Takto vám vývar vydrží v chladu i několik týdnů. Vždy, když budete potřebovat základ chuti pro polévku či omáčku, sáhnete do  vlastních zásob a nebudete potřebovat žádná instantní dochucovadla.   

... někdy stačí chvilka opomenutí a malér je na světě.

Ale v našem příběhu to nakonec dopadlo jinak. V hrnci na našem titulním fotu je téměř tzv. demi glace čili zcela zredukovaný vývar. I když stačilo jen vrátit se domů o několik minut později a byl zredukovaný i hrnec 😊.

 

Leták BILLA – ušetřete další slevy s Billa kartou

Leták Globus – rychlejší a bezkontaktní nákupy

Leták Kaufland – moje první volba

Leták Albert – zdravě za méně

Leták LIDL – správná volba

sdílet: